Jak pachnie York czyli w 12 zapachów dookoła Yorku

smell YorkYork ostatnio został pionierem w obrębie branży turystycznej- wydał mianowicie pierwszy pachnący przewodnik.

Przewodnik ten- darmowy! rozszedł się natychmiast i cudem niemalże udało mi się wydostać jeden z ostatnich egzemplarzy. Przyznaję jest ciekawy i faktycznie nasączony zapachami, które mają kojarzyć się z Yorkiem.

Przewodnik został podzielony na 12 miesięcy, do których przypisano poszczególne miejsca charakterystyczne dla Yorku i okolic, a które niosą ze sobą określone zapachy.

Jak udowadniają naukowcy- zmysł zapachu, jeden z pierwszych które wykształcamy po narodzinach zostaje w naszej pamięci bardzo długo i bardzo skutecznie określony zapach przywraca nam wspomnienia z nim związane.

W jaki sposób zatem zapachy Yorku zostały przeniesione do książeczki?

1. Wybrane zapachy za pomocą chromatografii gazowej oraz spektometrii mas (Boże, jak ja zdołałam napisać te dwa hasła bez błędów ;) :)) są analizowane pod kątem składników chemicznych

2. Następnie laboratorium odtwarza zapach łącząc wieloskładnikowe elementy zidentyfikowane w procesie z p.1

3.  Kiedy zapach jest gotowy zmienia się go w lakier drukarski poprzez enkapsulację (technologia „Touch to Smell„- nie znalazłam tłumaczenia i nie mam zielonego pojęcia czym jest – jak ktoś wie- bardzo zachęcam do podzielania się tą wiedzą ;))

4. Technologia „Touch to Smell” jest stosowana w celu stworzenia zapachu w druku i jest nanoszona na ostatnim etapie drukowania.

5. Zapachowy lakier drukarski tworzy niewidzialną powłokę mikroskopijnych bąbelków na papierze- własnie te bąbelki wydzielają zapach odtwarzający oryginalny.

To tyle naukowo…;). A mniej naukowo:  zapachy Yorku, których wcale z miastem nie kojarzyłam zafascynowały mnie do tego stopnia, że postanowiłam samodzielnie sprawdzić czy odwiedzając miejsca przez przewodnik wskazane faktycznie je poczuję i czy zmienię zdanie na temat zapachu, z którym York aktualnie mi się kojarzy….zapach to bardzo nieromantyczny gdyż jest to zapach krów ;).

Przy okazji chciałam i Was w eksperyment wciągnąć i podziałać na więcej zmysłów niż tylko wzrok- wprawdzie zapachu przekazać za pośrednictwem komputera jeszcze nie potrafię (choć kto wie gdzie za x lat znajdzie się nauka o  chromotografii gazowej, spektometrii mas oraz enkapsulacji ;)) ale za pośrednictwem krótkich filmików do doświadczenia dojdzie obraz ruchomy i dźwięk. Mam nadzieję, że polubicie serię…oraz York :)

Na film wprowadzający zapraszam tutaj: w 12 zapachów dookoła Yorku

zaś pierwszy film serii dotyczący zapachu maja już wkrótce :).

 

 

 

The following two tabs change content below.

doris

Matka-Polka w 3 letniej zagranicznej delegacji w starożytnym mieście York :)

Ostatnie wpisy doris (zobacz wszystkie)

,,,
2 comments on “Jak pachnie York czyli w 12 zapachów dookoła Yorku
  1. Ja to bym miała co „zwiedzać nosem”, bo węch mam doskonały ;-)
    Bardzo ciekawe jest to co piszesz o przewodniku, czego to ludzie nie wymyślą….

    • a to może skusisz się na zapoczątkowanie serii o zapachowej Szwecji? Szwecja wydała już jakiś zapachowy przewodnik czy jeszcze nie? Wiem że ten z Yorku jest pierwszy w Wielkiej Brytanii ale równocześnie nie słyszałam i nie znalazłam w Googlu żadnego innego ze świata…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>