Seria świąteczna: Bez komercji vol.1

„Święta bez komercji” od dawna brzmiały dla mnie jak puste hasło. Jak niby przygotować się do Świąt inaczej niż poprzez zakup dziesiątek prezentów, otrzymanie podobnej ich ilości, bieganinę, rozgardiasz, zakupy, zakupy, zakupy. Tymczasem Anglia ponownie sprawiła, że tak jak pojęcie „społeczeństwo obywatelskie” przybrało realny wymiar tak przekonałam się, że można przygotowania do Świąt rozpocząć w sposób wcale niekomercyjny.

Do niekomercyjnych zachowań zainspirowało mnie kilka organizacji- jedną z nich był szkolny komitet rodzicielski. Komitet rodzicielski w Anglii to głównie generator funduszy ( w odróżnieniu od tego, który pamiętam ze swoich czasów szkolnych, będący raczej wyciągaczem finansów z kieszeni rodziców). Jego główne zadanie to wymyślanie i organizowanie wydarzeń, które przysporzą szkole pieniędzy na np. nowy dywan czy renowację placu zabaw. Komitet ten nigdy nie prosi o datki, jego listy do rodziców informują o tym, ile funduszy udało się zebrać podczas poszczególnych wydarzeń i na co zostaną przeznaczone.

polska bombka ekologiczna- eksponat próbny :)

polska bombka ekologiczna- eksponat próbny :)

Jednym ze stałych wydarzeń generujących fundusze jest jarmark przedświąteczny (jak i jarmark letni) czy też kartki świąteczne z obrazkami namalowanymi przez dzieci. Okazuje się, że pomoc rodzi pomoc i w tym roku oprócz komitetu organizującego jarmark świąteczny w aktywne generowanie finansów zaangażowali się też rodzice nie mający z komitetem nic wspólnego- ot pospolite ruszenie rodziców za pomocą niezwykle użytecznego narzędzia jakim jest Facebook ;). Rodzice „niezależni” zorganizowali rodzinne warsztaty rękodzieła świątecznego w celu udekorowania szkolnego jarmarku świątecznego oraz przysporzenia dodatkowych funduszy ze sprzedaży co ciekawszych eksponatów.

Organizacja takiego wydarzenia to sprawa nie byle jaka, gdyż oprócz zaaranżowania czasu i miejsca należy wydrukować i rozdać ulotki informujące o wydarzeniu, przygotować stoły i materiały, aktywnie poprowadzić sesję rękodzieła no i oczywiście po sobie posprzątać ;). Pospolite ruszenie tak mnie zainspirowało że po raz pierwszy postanowiłam zostać mamą aktywną i poprowadziłam stół tworzący ekologiczne bombki papierowe- znane chyba wszystkim Polakom natomiast w Anglii wzbudzające prawdziwą sensację :).

tuż przed oficjalnym otwarciem warsztatów- ostatnie przygotowania, stół polskich bombek ekologicznych :)

stół polskich bombek ekologicznych tuż przed oficjalnym otwarciem warsztatów :)

Mimo stresu związanego z aktywizacją dzieci i ich rodziców w ilości bardzo mnogiej (frekwencja dobiła setki osób) satysfakcja okazała się nie do pobicia. A jedyne co trzeba było zaoferować to swój czas, który najprawdopodobniej jest najcenniejszym i najtrudniejszym darem…

 

 

 

The following two tabs change content below.

doris

Matka-Polka w 3 letniej zagranicznej delegacji w starożytnym mieście York :)

Ostatnie wpisy doris (zobacz wszystkie)

,,,,,,
3 comments on “Seria świąteczna: Bez komercji vol.1
  1. U mnie w polskim przedszkolu tez są co roku takie akcje… z tym, że na spotkanie przychodzi mniej rodziców, ale wielu zapracowanych robi ozdoby w domu i przynosi gotowe na jarmark. Ja robię w domu z całą rodzinką, angażuję tez rodziców i teściów. To jest świetna zabawa i wspaniały pomysł na wspólne, rodzinne spędzanie czasu :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>