Królewskie zwyczaje świąteczne

Dzisiaj w ramach angielskich newsów (polskie wolę obecnie omijać- prawdziwie mnie przerażają…) okazało się że księżna Kate wnosi wiele swojskich tradycji do królewskiego niemal domu jednak wciąż trzyma się konserwatywnej tradycji i ubiera aż DWIE! choinki….cóż i my w tym roku mamy 2 choinki rozwiązując tym samym dylemat sprzed lat: choinka sztuczna czy prawdziwa- mamy bowiem jedną i drugą :).

 

News ten jednak natchnął mnie królewskimi zwyczajami i postanowiłam kilka z nich tutaj przybliżyć:

1.

Kolacja wigilijna w Anglii?!

table

Tak! Najważniejszy moment królewskich Świąt to Wigilia!  Również prezenty królowa wręcza nie jak naród angielski w Boże Narodzenie lecz jak polski lud w Wigilię!

(Tak naprawdę tradycja ta została przywieziona do Anglii nie z Polski lecz Niemiec przez księcia Alberta, męża królowej Wiktorii)

2.

Królewskie Prezenty

car-wrapped-as-a-present

Królewskie prezenty to wcale nie rolls roys czy inne kosztowne podarki- wręcz przeciwnie- drogie prezenty jak np. kaszmirowe sweterki, które księżna Diana podarowała rodzinie królewskiej podczas swoich pierwszych świąt z nimi, uważane są za duży nietakt. Prezenty królewskie to niedrogie lecz śmieszne gadżety- im śmieszniejszy tym bardziej doceniony. I tak królowa dostaje od wnuczka Harrego czepek kąpielowy z napisem „Ain’t life a bitch?” zaś księże Karol wyjątkowo ceni….skórzaną nakładkę na toaletę. Mały George dostaje zaś gumowe kaczuszki :).

3.

Świąteczne torebki? o nie!

presents

Nie ważne jak tani i kiczowaty jest prezent- w przypadku angielskiej rodziny królewskiej forma ważniejsza jest niż treść i tak każdy prezent musi być starannie zapakowany w ozdobny papier. Nie na miejscu są prezenty luźno włożone w świąteczne torebki.

4. 

Królowa jest tylko jedna

queens-speech_2436684b

Zaproszenie na Wigilię do Królowej to nie byle wyzwanie: nie tylko nie można otworzyć prezentów dopóki Królowa nie da nam znaku, ale również nie ważne jak zmęczeni jesteśmy- nikt nie może udać się na spoczynek dopóki Królowa na takowy się nie uda! I to nie koniec nie pisanych lecz surowo przestrzeganych tradycji- im mniej „ważnym” gościem jesteśmy tym szybciej należy pojawić się w posiadłości królewskiej (pierwsi goście zaczynają przyjeżdżać w poranek 23 grudnia), ostatni pojawia się książę Karol (następca tronu) wraz z Kamilą.

5. 

Bez zegarka ani rusz!

xmas morning

Precyzyjnie nakręcony zegarek to konieczność gdy zostało się zaproszonym na obchodzenie Świąt z Królową: punktualnie o 16.00 w Wigilię serwowana jest herbata z ciasteczkami (podwieczorek) a goście dostają dokładny rozkład świątecznych dni a zwłaszcza tego gdzie mają usiąść podczas wigilijnej kolacji.

Po herbatce dzieci zakładają ostatnie ozdoby na choinkę (prawdziwą!), następnie goście udają się do pokoju z podarkami i wzajemnie wymieniają prezentami. O godzinie 20.00 podawana jest kolacja na której obowiązuje strój formalny- czarne garnitury i wieczorowe suknie, około 22.00 tradycyjnie grupa rozdziela się wg. płci i panie udają się na cherry do jednego pokoju, panowie na whisky do drugiego.

Boże Narodzenie rozpoczyna się od tradycyjnego angielskiego śniadania po którym wszyscy udają się na mszę. Świąteczny lunch z indykiem serwowany jest o 13.00, po lunchu wszyscy słuchają w telewizji tradycyjnego orędzia Królowej do narodu. Wszyscy oprócz samej Królowej, która ogląda własne przemówienie w samotności. Resztę dnia rodzina spędza na grach familijnych.

Drugi Dzień Świąt tzw. Boxing Day to prawdziwe święto męża Królowej- księcia Filipa, który organizuje tego dnia tradycyjne polowanie. Goście zaś powoli zaczynają się rozjeżdżać za pozwoleniem Królowej oczywiście.

***

I jak zachęciłam Was do królewskich Świąt? Nawet jeśli mielibyście na nie ochotę to niełatwa sprawa- nawet jeśli jest się najbliższą rodziną Królowej nie każdy dostaje zaproszenie. Królowa na liście ma osób 50 a zaprasza maksymalnie 29 (największa świąteczna wigilia królowej), także trzeba się wyjątkowo dobrze zapisać w księgach królowej aby trafić na Święta do tego magicznego miejsca:

Sandringham House

Sandringham House czyli Święta u Królowej

The following two tabs change content below.

doris

Matka-Polka w 3 letniej zagranicznej delegacji w starożytnym mieście York :)

Ostatnie wpisy doris (zobacz wszystkie)

,,,
3 comments on “Królewskie zwyczaje świąteczne
  1. Ciekawe, nigdy nie zastanawiałem się jak wyglądają królewskie święta. Zdjęcia wyglądają bardzo sympatycznie :) Nie spodziewałem się, że odbywają się w tak małym gronie, to musi sprzyjać rodzinnej atmosferze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>