Świąteczna popijawa

Dzisiaj będzie o świątecznej popijawie. A co tam….czasy niespokojne, bez jednego głębszego się nie obejdzie. Jednak gdy w Polsce ten „głębszy” z dużym prawdopodobieństwem będzie się odnosił do czystej wódki, w świątecznej Anglii wygląda to nieco inaczej. Oczywiście nie róbmy świętoszków z Anglików, oj nie….wg. statystyk zaprezentowanych przez The Mirror przeciętna angielska rodzina wypija swój pierwszy alkoholowy drink w Boże Narodzenie już o 9.05 rano! Jakby tego mało- taki drink na rozruszanie Anglicy sączą jeszcze przed śniadaniem, które następuje średnio o 9.19.

Przystąpmy do analizy zawartości kieliszka- co Anglicy popijają o 9 rano w Boże Narodzenie? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna,okazuje się bowiem, że tak samo jak w przypadku akcentów regionalizmy bardzo silnie wpływają na wybór procentów świątecznych. W centralnej Anglii (West Midlands) popularna jest gorąca czekolada z alkoholową wkładką, we wschodniej (East Midlands) piwo lub cydr zaś w eleganckim Londynie- szampan. Muszę przyznać, że pod względem alkoholowych upodobań śniadaniowych moje Yorkshire jak zawsze rządzi- najbardziej popularny drink świąteczny to Buck’s Fizz, mniam, mniam…

bucks-fizz

Buck’s Fizz jest bardzo podobny do drinka znanego jako Mimoza. Przygotowuje się go z dwóch części szampana i jednej soku pomarańczowego (w odróżnieniu od mimozy gdzie części szampana i soku są równe). Historia Buck’s Fizz ma już blisko 100 lat (był serwowany od 1921 roku w londyńskim Buck’s Club). Drink ten ceniony jest też jako poranne antidotum na kaca.

saszetki do świątecznego grzańca

saszetki do świątecznego grzańca

Wiemy już, że świąteczne śniadanie w Yorku zaczynamy szampanowo-pomarańczowym drinkiem jednak cały okres przygotowań świątecznych, które w Anglii są bardzo intensywne kojarzy się z innym niezwykle popularnym napojem alkoholowym- jest to grzane wino (mulled wine). Grzańca sączy się tutaj przez cały grudzień wieczorami, popołudniami…a może i rankami (akurat tej pory dnia jeszcze nie próbowałam ;)). Mikstury, z którymi gotuje się wino są sprzedawane obficie i w każdej niemal formie- bardzo popularne są jakby saszetki herbaciane, które wrzuca się do garnka i z nimi gotuje wino. Rezultaty są znakomite i znacznie lepsze niż gotowe wina grzane dość popularne w Polsce.

świąteczne zaproszenie " Mulled wine and mince pies"

świąteczne zaproszenie ” Mulled wine and mince pies”

Grzane wino jest niemal nierozłączne z mince pies- tworzą one najbardziej tradycyjną świąteczną parę, która jest podstawą każdej świątecznej imprezy czyli popularnych w Anglii Christmas Parties. Nawet zaproszenia na świąteczną imprezę nie muszą nosić nazwy Święta by było wiadomo o co chodzi: Mulled Wine & Mince Pie- klasyka angielskiego okresu świątecznego. Mince Pie to tradycyjne angielskie babeczki świąteczne, bez których święta angielskie nie mogą się obejść. Ale o nich w kolejnym odcinku….z przepisem :).

Klasyka angielskich Świąt: grzane wino i babeczki mince pies.

Klasyka angielskich Świąt: grzane wino i babeczki mince pies.

The following two tabs change content below.

doris

Matka-Polka w 3 letniej zagranicznej delegacji w starożytnym mieście York :)

Ostatnie wpisy doris (zobacz wszystkie)

,,,
6 comments on “Świąteczna popijawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>