Zielono mi….i fioletowo i różowo a nawet żółto :)

Majóweczka. Może zimna, może krótka (w Anglii jedynie 1 maja jest dniem wolnym od pracy) ale zawsze majóweczka. Czas na wyprawy na łono natury.
Od zawsze kocham lasy. Polskie lasy. Takich lasów jak w Polsce pachnących suchą sosną, mchem i grzybami nigdzie w świecie chyba nie ma. To jedna z niewielu rzeczy, których mi w Anglii brakuje. A jednak są tu lasy, w których wprawdzie sosny nie uraczysz ale zakochać się w nich można niemal równie intensywnie jak w polskich. Poniżej przedstawię TOP 3 okoliczych lasów, od których robi się w sercu i głowie nie tylko zielono ale i różowo i żółto a nawet fioletowo :). Naprawdę :).

3.

do każdego prowadzi ścieżka z drzewami, korzenie których przybierają kształty magicznych stworów leśnych

korzenie przybierają kształty magicznych stworów leśnych

Pozycja nr. 3 jest zielona. Tradycyjna. To co jest piękne w zielonych lasach Yorkshire to nieziemskie wręcz korzenie wiekowych drzew a także widoki, które się zza nich przedzierają dzięki pofalowanemu krajobrazowi Yorkshire. Jeden z takich magicznych zielonych lasów, w którym korzenie tworzą gąszcz niesamowitych kształtów a nawet niewielkich grot znajduje się w opactwie Fountains Abbey (blogowy wpis).

z widokiem zapierającym dech w piersiach- na ruiny opactwa, kręte jeziorka

Fountains Abbey z widokiem zapierającym dech w piersiach- na ruiny opactwa, kręte jeziorka

2.

bluebelles

Pozycja nr. 2 jest niebiesko-fioletowa. To las, w którym niebiesko-fioletowe dzwonki leśne sprawiają wrażenie hojnie rozłożonych wśród drzew delikatnie tkanych dywanów. Odczucia prawdziwie magiczne. Las ten odnaleźliśmy w niezwykle ciekawym miejscu, w którym to raczej wytwory człowieka ( w tym Polki Magdaleny Abakanowicz :)) a nie natury należy podziwać: Yorkshire Sculpture Park. I wprawdzie dzieła sztuki rozrzucone na ogromnej przestrzeni dawnej posiadłości ziemskiej są również niezwykłe to jednak las z magicznymi niebieskimi dywanami zrobił na mnie największe wrażenie. Polecam szczególnie wizytę majową w okresie rozkwitu leśnych dzwonków.

niebieskie dywany leśne

niebieskie dywany leśne

1.

wesoło-żółty las w lutym

wesoło-żółty las -perełka w wydaniu zimowym

Pozycja nr. 1- to leśna perełka Yorku. Malutka, ukryta przed turystami a do tego całkowicie darmowa. Wizyta bez względu na porę roku jest okraszona zmiennymi kolorami natury. To Moorlands Nature Reserve- niewielki las, przez który prowadzi okrężna ścieżka wokół której 100 lat temu dawny właściciel posadził setki rododendronów. Te kwitną najintensywniej na wiosnę ale las zapiera dech w piersiech również w listopadzie- gdy to opadłe czerwone liście tworzą ognisty dywan leśny jak i w lutym- gdy las rozweselają setki żółtych żonkili aż po majóweczkę gdy kwitnące 100-letnie rododendrony tworzą sufit egzotycznych czerwonych, białych i różowych kwiatów. Przecudne miejsce. Bez względu na czas i pogodę. Prawdziwy zwycięzca mojego subiektywnego rankingu leśnego :).

leśna perełka Yorku w pełnym rozkwicie

leśna perełka Yorku w pełnym rozkwicie

P.S. Zainteresowanym nocno-zimową wizytą w lesie polecam Stockeld Park.

The following two tabs change content below.

doris

Matka-Polka w 3 letniej zagranicznej delegacji w starożytnym mieście York :)

Ostatnie wpisy doris (zobacz wszystkie)

,,,,,
3 comments on “Zielono mi….i fioletowo i różowo a nawet żółto :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>